A természet nagy teljesítményű építőanyaga
A fa gyönyörű, természetes, környezetbarát, kis tömegű, jól megmunkálható, kitűnő statikai tulajdonságokkal rendelkező építőanyag.
A fa földünk egyik legjobb természetes építési alapanyaga. A fa az egyetlen olyan építőanyag, mely az előállítása során oxigént termel, valamint az egyik legfontosabb természetes CO2-tároló. A fák növekedésük során az üvegházhatású szén-dioxidot vonják ki a levegőből. A szén a fákban tárolva marad, míg az oxigén visszakerül a légkörbe. A fatermékek építőanyagként való felhasználásával ez a szén-dioxid évtizedekig tárolva maradhat a fában, ami hozzájárul a CO2-kibocsátás csökkentéséhez. A woodbak által beszerzett rétegragasztott gerenda faanyag az egyik legnagyobb, 100 éves múlttal rendelkező osztrák gyártótól származik, amely fafeldolgozó üzem elsőként kapta meg a szomszédos országban a PEFC tanúsítványt. 1988-ban ez a fűrészüzem lett az első olyan vállalat Európában, amely iparilag gyártotta a rétegragasztott gerendákat. Ausztria az erdők országa, ahol 4 millió hektár erdő található, ez a teljes terület 47,6%-ának felel meg. Az osztrák erdőkből 1,1 milliárd köbméter fa áll a faipar rendelkezésére. Ausztriában évente 31 millió köbméter fa újul meg, amelynek csak kétharmadát használják fel. A woodbak műhelyében előforduló faanyagok közel 90 %-át az említett forrásból, hiteles magyar forgalmazón keresztül beszerzett rétegragasztott lucfenyő gerenda teszi ki.
BSH - Brettschichtholz - rétegragasztott lucfenyő gerenda
A ragasztott faanyagok gyártása során a lamellákat a ragasztás előtt technikailag kb. 12 %-os nedvességtartalomra szárítják, majd ezt követően tömbösítik és gyalulják. A ragasztott fagerenda a gyártástechnológia következtében lényegesen jobb tulajdonságokkal rendelkezik, mint a tömör fa. Keresztmetszeti száradási zsugorodása elhanyagolható, hosszú távon sem vetemedik, és a repedés mértéke is minimálisra csökken. A ragasztott fa gerendázat így különösen alkalmas látszó faszerkezetekhez, és tartós, méretstabil szerkezetek alapjául szolgál. A ragasztáshoz melamin-karbamidgyanta ragasztót használnak. A ragasztó víz- és időjárásálló. Ez a ragasztási rendszer szinte formaldehidmentes - a teljesen megszilárdult termékekben nincs megnövekedett formaldehidszint a hagyományos lucfenyő fához képest. A rétegragasztott lucfenyő gerenda kimagasló statikai tulajdonságokkal rendelkezik, ezért kiválóan alkalmas a hagyományosnál kisebb keresztmetszetek alkalmazása esetén, továbbá a faszerkezetek fesztávnövelésére. A termék kiválóan alkalmas kreatív design megvalósítására, változatos keresztmetszeti méretekben és hosszban áll rendelkezésre.